Specian gradustipendihaku on käynnissä
Oletko kirjoittanut tai viimeistelemässä opinnäytettä, joka avaa uusia näkökulmia työelämään, asiantuntijuuteen tai moniosaajuuteen? Hae Specian gradustipendiä! Specia – Asiantuntijat ja esihenkilöt ry myöntää vuosittain 500 euron arvoisen gradustipendin ansiokkaalle pro gradu -tutkielmalle tai YAMK-opinnäytetyölle.
Palkitsemme töitä, jotka lisäävät ymmärrystä tulevaisuuden työelämästä, johtamisesta, asiantuntijatyöstä ja monialaisten osaajien roolista muuttuvassa maailmassa.
Miten haet stipendiä?
Gradustipendiä haetaan täyttämällä sähköinen hakulomake
Toivomme töitä, jotka käsittelevät esimerkiksi:
- moniosaajuutta
- työelämän ilmiöitä ja kehitystä
- esihenkilö- ja asiantuntijatyötä
- johtamista
Jos opinnäytteellä on kaksi tekijää, stipendi jaetaan puoliksi. Huomioithan, että stipendi voidaan myöntää vain Specian jäsenelle, joten tarkistathan jäsenmaksutietojesi ajantasaisuuden ennen hakemuksen jättämistä.
Hakuaika: 8.12.2025-18.1.2026
Hakemukset käydään läpi tammikuun lopussa 2026, ja voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti. Julkaisemme palkitun työn Specian verkkosivuilla sekä stipendin saajan nimen viestintäkanavissamme.
Stipendin saajalta/saajilta pyydämme julkaisua varten lyhyen sitaatin ja mahdollisesti lisätietoja työstä.
Innosta meitä ajankohtaisella tutkimuksellasi – odotamme hakemustasi!
Tutustu aiemmin palkittuihin opinnäytteisiin sivuillamme:
https://specia.fi/palvelut/opiskelijalle/palkitut-pro-gradu-tutkielmat/