Osaamisen kehittäminen ja työllisyyden hoito Specian vaalikärkinä

Eduskuntavaalit käydään huhtikuussa 2027. Osallistumme tulevia vaaleja koskevaan keskusteluun nostamalla esiin kaksi jäseniämme laajasti koskettavaa teemaa: osaamisen kehittäminen sekä työllisyyden hoito. Osaamisen kehittäminen koskettaa lähes jokaista jäsentämme uravaiheesta riippumatta. Työllisyyden hoito näkyy jäsenten arjessa tiskin molemmin puolin: jäsenissämme on sekä työllisyyspalveluiden asiantuntijoita että vaikeassa työllisyystilanteessa uutta urasuuntaa etsiviä työnhakijoita. 

Osaamisen kehittäminen ei saa olla varallisuuskysymys

Osaaminen pitäisi päivittää juuri silloin, kun se on vaikeinta: kun työpaikka vaihtuu, ala muuttuu tai työttömyys pitkittyy. Käytännössä mahdollisuus riippuu siitä, maksaako työnantaja koulutuksen vai riittävätkö omat rahat. Peräänkuulutamme, että elinikäisen oppimisen esteet puretaan lainsäädännöstä organisaatioiden käytäntöihin asti. Aikuiskoulutustuen tilalle tarvitaan malli, joka kohtelee kaikkia yhdenvertaisesti. 

Työttömänä opiskelua on jonkin verran helpotettu, esimerkiksi avoimen yliopiston opintojen osalta. Katsomme kuitenkin, että työttömyysjaksot ovat aika jolloin osaamisen kehittämistä pitäisi voida toteuttaa laaja-alaisesti. Työttömällä pitäisi olla rajaton mahdollisuus opiskella työttömyysetuudella ilman rajoituksia niin, että hän voi silti ottaa työtä vastaan.

Työllisyyden hoidossa parannettavaa

Työllisyyden hoidon pitäisi olla työnhakijaa motivoivaa, kannustavaa ja yksilöllistä tilannetta tukevaa.  Keväällä yhdessä Yhteiskunta-alan korkeakoulutettujen kanssa toteutun kyselyn perusteella yli 70 prosenttia vastaajista ehdotti työnhakuvelvoitteesta luopumista kokonaan tai osittain. Velvoite koetaan tehottomaksi ja hallinnollisesti raskaaksi.

Esitämme työnhakuvelvoitteen muuttamista harkinnanvaraiseksi. Nykyinen neljän työpaikan kuukausivelvoite kuormittaa työnhakijaa, työnantajaa ja työllisyyspalvelua yhtä aikaa. Osa työnantajista on jo vähentänyt paikkojen julkaisemista, koska hakemuksia tulee liikaa.

Resursseja kuuluisi käyttää mielestämme velvoitteiden valvonnasta asiakkaan kohtaamiseen. Työnhakijan palveluprosessia säädellään laissa yksityiskohtaisesti, ja sääntelyä pitäisi purkaa. Hyvä työllisyyspalvelu tukee ihmistä hänen omassa tilanteessaan, ei järjestelmän toimintaa.

Näiden kärkien lisäksi tuemme kattojärjestömme Akavan Erityisalojen ja keskusjärjestö Akavan vaalitavoitteita, jotta voimme rakentaa parempaa työelämää moniosaajille. Seuraa siis viestintäämme! 

Akavan Erityisalojen eduskuntavaaliteemat
Akavan eduskuntavaalitavoitteet