Opetushallituksen asiantuntijoiden osaamista ei saa hukata leikkauksilla

Valtiovarainministeriön budjettiesityksessä on mukana ehdotus, jonka mukaan Opetushallitus lakkautettaisiin vuoden 2027 alusta. Specia ry ja kattojärjestömme Akavan Erityisalat pitävät esitystä vakavana uhkana Suomen sivistysvaltiolle, osaamiselle ja kansainväliselle kilpailukyvylle – mutta ennen kaikkea sen henkilöstölle, joka on rakennettu vuosien mittaan vahvaksi asiantuntijaorganisaatioksi.

Opetushallituksen asiantuntijoiden työ turvaa koulutuksen tasa-arvoa

Specian toiminnanjohtaja Saara Paavola korostaa, että Opetushallituksen osaajat tekevät työtä, jonka vaikutukset näkyvät jokaisessa suomalaisessa kunnassa ja oppilaitoksessa.
Opetushallituksen asiantuntijat huolehtivat siitä, että koulutus ja oppiminen toteutuvat yhdenvertaisesti koko maassa. Heidän osaamisensa on kriittistä myös kansainvälisen yhteistyön ja osaajapulan ratkaisemisen näkökulmasta, Paavola sanoo.

Epävarmuus syö työrauhaa ja osaamista

Kesällä hyväksytty Sivistyshallinto2030-uudistus vahvisti Opetushallituksen asemaa yhtenä viidestä keskeisestä virastosta. Nyt hallitus esittää sen lakkauttamista vain muutamaa kuukautta myöhemmin.
Näin ristiriitaiset linjaukset vievät pohjaa henkilöstön työrauhalta. Asiantuntijat joutuvat elämään jatkuvassa epävarmuudessa, vaikka heidän työnsä pitäisi rakentua pitkäjänteisen kehittämisen varaan. Valtion tulisi olla esimerkki hyvästä työnantajasta, ei epävarmuutta lisäävästä, Paavola painottaa.

Opetushallituksessa työskentelevien tilanne on jo nyt kuormittava: virastouudistukset, fuusiot ja budjettileikkaukset seuraavat toisiaan. Päätös lakkauttamisesta tarkoittaisi, että henkilöstön vuosien aikana kertynyt osaamispääoma vaarantuu ja voi hajota hallinnon rakenteisiin ilman selkeää suunnitelmaa.

Lyhytnäköiset säästöt heikentävät tulevaisuutta

Paavolan mukaan Suomen talouden säästötarpeita ei voi kiistää, mutta henkilöstön ja osaamisen murentaminen ei ole kestävää talouspolitiikkaa.
Jos nyt heikennämme Opetushallituksen roolia, maksamme siitä myöhemmin osaajapulana, innovaatiokyvyn heikkenemisenä ja kansainvälisen vetovoiman laskuna. Henkilöstön epävarmuus näkyy suoraan työn tuloksissa ja koko koulutusjärjestelmän toimivuudessa, Paavola arvioi.

Akavan Erityisalat: Hyvä hallinto ja henkilöstö turvaavat palvelut

Akavan Erityisalat muistuttaa, että hyvän hallinnon ja tukipalveluiden leikkauksia pidetään usein ”helppona kohteena”, mutta todellisuudessa niiden vaikutukset kohdistuvat suoraan henkilöstöön ja palvelujen laatuun.
Virastojen asiantuntijat ovat usein näkymättömiä mahdollistajia, joiden työ tukee koko koulutusjärjestelmää. Jos henkilöstöä heikennetään, seuraukset näkyvät nopeasti oppilaitoksissa, kunnissa ja kansainvälisessä yhteistyössä, liitto toteaa.

Sivistys ja osaaminen on nähtävä investointina

Kattojärjestömme Akavan Erityisalojen kanssa peräänkuulutamme hyvää henkilöstöhallintoa ja politikoinnin lopettamista valtion työntekijöiden kustannuksella. Leikkaukset sivistyksestä ja koulutuksesta eivät ole säästöjä vaan osaamisen ja henkilöstön työrauhan heikentämistä. – Sivistys ja osaaminen ovat investointeja, joiden perusta on asiantunteva ja työhönsä sitoutunut henkilöstö. Ilman heitä ei ole sivistysvaltiota eikä kestävää kasvua, Paavola kiteyttää.

Lisätietoja:
Saara Paavola, toiminnanjohtaja
Specia – Asiantuntijat ja esihenkilöt ry
saara.paavola@specia.fi

Kirjoittajat: Pauliina Sneck, viestintäasiantuntija & Saara Paavola, toiminnanjohtaja