Specian hallitus 2018

Pasi Hario
puheenjohtaja
FM, projektitutkija, korkeakoulusektori
Helsinki
pasi.hario@specia.fi

Aino Harinen
varapuheenjohtaja
FM, työhönvalmentaja, järjestösektori
Tampere
aino@ainoharinen.fi

Marita Ahola
FM, kulttuuri- ja kirjastotoimen johtaja, kuntasektori
Vaasa
marita.ahola@vaasa.fi

Esko Pääskylä
FM, suunnittelija (digitalisaation asiakaslähtöistäjä), kuntasektori
Kajaani
esko.paaskyla@kainuu.fi

Maiju Toivonen
KM, koulutussuunnittelija, järjestösektori
Helsinki
maijumaria.toivonen@gmail.com

Jaana Halin
FM, Suunnittelupäällikkö
Turku
jaana.halin@gmail.com

Tapio Heiskari
FM, koulutuspolitiikan asiantuntija, järjestösektori
Helsinki
tapio.heiskari@alumni.helsinki.fi

Tuire Eilittä
restonomi (AMK), työhönvalmentaja, yksityinen sektori
Rovaniemi
tuire.eilitta@pp.inet.fi

Tuula-Maria Mattila
YTM, Työnohjaaja STOry, kauppatiedelinjan johtaja, yksityinen sektori
Tampere
tuula.maria.mattila@gmail.com

Kaisa-Leena Rahikka
opiskelijajäsen
HuK, Opiskelija
Helsinki
kaisa-leena.rahikka@helsinki.fi

Hallituksen varajäsenet

Teija Savolainen
KM, ylitarkastaja, valtio
Oulu

Annukka Sakkinen
FM, Team Leader
Helsinki

Kristiina Paavola
YTM, työmarkkina-asiantuntija
Espoo
paavola.kristiina@gmail.com

Arttu Huoviala
opiskelijavarajäsen
Tampere
huoviala.arttu.m@student.uta.fi

Hallitustyöskentely

Specian ylin päätösvalta on yhdistyksen kokouksella, jossa kaikilla jäsenillä on äänioikeus. Yhdistyksen kokoukset järjestetään maalis-huhtikuussa ja loka-marraskuussa. Kevät- ja syyskokousten yhteydessä järjestetään jäsenkoulutusta ja kulttuuriohjelmaa.

Yhdistyksen hallitukseen kuuluu kahdeksi vuodeksi kerrallaan valittu puheenjohtaja sekä yhdeksän kokouksessa kahdeksi kalenterivuodeksi valittua jäsentä. Hallituksen jäsenistä puolet on vuosittain erovuorossa. Hallitus valitaan yhdistyksen syyskokouksessa.

Hallituskausi alkaa vuoden ensimmäisenä päivänä kestäen vuoden viimeiseen päivään. Yksi hallituksen jäsenistä on opiskelijoiden edustaja.