Specian hallitus 2018

Pasi Hario
puheenjohtaja
FM, projektitutkija, korkeakoulusektori
Helsinki
pasi.hario@specia.fi

Aino Harinen
FM, JET, Viestinnän tutkija, valtiosektori
Tampere
aino@ainoharinen.fi

Tapio Heiskari
FM, koulutuspolitiikan asiantuntija, järjestösektori
Helsinki
tapio.heiskari@alumni.helsinki.fi

Saara Jopasin
TE-palveluiden asiantuntija, valtiosektori

Tuula-Maria Mattila
YTM, Linjanjohtaja, prosessikonsultti, työnohjaaja (STOry), yksityinen sektori
Tampere
tuula.maria.mattila@gmail.com

Anne Kolehmainen
Erityisasiantuntija, valtiosektori
Uusimaa
anne.kolehmainen.fp@gmail.com

Kaisa-Leena Rahikka
opiskelijajäsen
HuK, Opiskelija
Helsinki
kaisa-leena.rahikka@helsinki.fi

Annukka Sakkinen

Marja Valjus
Viestintäpäällikkö, yksityinen sektori
Helsinki

Eeva Viljanen
Teknisen viestinnän asiantuntija, yksityinen sektori
Tampere
eevaviljanen@hotmail.com

Hallituksen varajäsenet

Johannes Asikainen
FM, projektipäällikkö, yksityinen sektori
Tampere
jhasikainen@gmail.com

Soile Koski-Aho
Järjestösektori
Helsinki
soile.koskiaho@hotmail.com

Esko Pääskylä
Digitalisaation asiakaslähtöistäjä, kuntasektori
Kajaani

Tuomas Harju
Opiskelijavarajäsen
HuK
Helsinki
tuomas.harju@helsinki.fi

Hallitustyöskentely

Specian ylin päätösvalta on yhdistyksen kokouksella, jossa kaikilla jäsenillä on äänioikeus. Yhdistyksen kokoukset järjestetään maalis-huhtikuussa ja loka-marraskuussa. Kevät- ja syyskokousten yhteydessä järjestetään jäsenkoulutusta ja kulttuuriohjelmaa.

Yhdistyksen hallitukseen kuuluu kahdeksi vuodeksi kerrallaan valittu puheenjohtaja sekä yhdeksän kokouksessa kahdeksi vuodeksi valittua hallituksen jäsentä. Hallituksen jäsenistä puolet on vuosittain erovuorossa. Hallitus valitaan yhdistyksen syyskokouksessa.

Hallituskausi alkaa vuoden ensimmäisenä päivänä kestäen vuoden viimeiseen päivään. Yksi hallituksen jäsenistä on opiskelijoiden edustaja.

Voit tutustua hallituksen kokousten pöytäkirjoihin täällä.