Järjestöhaaste tarjoaa opiskelijoille osaamista jostakin ajankohtaisesta ja kysytystä työelämätaidosta koulutuksen ja haastetehtävän muodossa, sekä kokonaisuudessaan kerryttää projekti- ja yhteistyöosaamista. Järjestöhaaste koostuu webinaarimuotoisesta koulutuksesta ja sen jälkeen tiiminä (max. 5 hlö) toteutettavasta haastetehtävästä. Parhaiten suoriutuneet tiimit palkitaan.

Järjestöhaaste 2021: Innostava yhteistyö ja onnistunut varainhankinta

Mistä onnistuneessa varainhankinnassa on kyse? Miten innostat ihmiset ja yritykset mukaan niin, että he tuntevat olevansa muutakin kuin käveleviä lompakoita? Mitä “kuningasideoita” kannattaa välttää?

Järjestöhaasteen tavoitteena on tarjota opiskelijoille kipinä ainejärjestösi varainhankintaan, yritysyhteistyöhön ja jäsenten innostamiseen mukaan toimintaan. Osallistujat saavat työkokemukseen verrattavaa kokemusta työnhaun tueksi.

Järjestöhaaste koostuu koulutuksesta sekä käytännön taitoja kartuttavasta haastetehtävästä, jota tiimi ratkoo viiden viikon ajan. Puolivälissä tiimit pääsevät sparrailemaan kouluttajan kanssa ja haaste huipentuu yhteiseen päätöstilaisuuteen sekä tiimikohtaiseen palautehetkeen.

Järjestöhaasteen kouluttaja Konsta Erola on varainhankinnan innostava moniosaaja. Hänellä on 15 vuoden työkokemus järjestökentältä. Keväällä 2020 Konsta perusti Kipinän auttamaan järjestöjä ja ammattiliittoja varainhankinnassa, viestinnässä ja markkinoinnissa.

Järjestöhaasteeseen osallistumisen jälkeen osallistujalla on:

  • Yleiskuva siitä, mistä yhteistyö koostuu, miten innostaa yhteistyöhön ja mitä on hyvä varainhankinta
  • Ymmärrys yhteistyön, varainhankinnan ja rahankeräyksen eroista, ja mitä huomioida, jos mennään rahankeräyksen puolelle
  • Valmiudet kehittää ainejärjestön yhteistyötä ja varainhankintaa
  • Kyky soveltaa opittua myöhemmissä konteksteissa
  • Kyky työskennellä varainhankinnan parissa, esimerkiksi osana tiimiä korkeakouluharjoittelussa

Miten voin osallistua?

Jokainen Specian yhteistyöjärjestöön kuuluva voi ilmoittautua mukaan! Tiimien kokoamisesta vastuussa ovat ainejärjestöt. Käänny siis oman järjestösi Specia-vastaavan puoleen tai kysy lisätietoja järjestösuunnittelijaltamme Elli Suonpäältä, elli.suonpaa@specia.fi tai Whatsappissa: 050 534 5946.

Huom! Sinun ei tarvitse olla ainejärjestön hallitusaktiivi tai Specian jäsen osallistuaksesi.

Ilmoittaudu 28.2. mennessä!

Specia-vastaavien yhteystiedot:

AKK: Siiri Lehtonen, siiri.lehtonen@helsinki.fi

Peduca: Aino Virenius, aino.virenius@helsinki.fi

Mentor: Janna Karas, janna.karas@tuni.fi

Katko: Salla Kylväjä, smkylv@utu.fi

Kassos: Iida Räsänen, iidras@uef.fi

Motiva: Iidaroosa Hentilä, ihentila20@student.oulu.fi

Lastu: Amanda Pösö, aposo@ulapland.fi

Emile: Piia Sipari, sipapimi@student.jyu.fi

SKOL: Riikka Toiviainen, riikka.toiviainen@gmail.com

 

Kronos: Emilia Pohjakallio, emilia.pohjakallio@helsinki.fi

Patina: Niko Hakala, niko.hakala@tuni.fi

Tiima: Timi Kärki, timi.karki@gmail.com

Kritiikki: Jarkko Varjoranta, mjvarj@utu.fi

HOL: hallitus@hol.fi

Ellei järjestösi yhteyshenkilöä löydy listasta, ole suoraan yhteydessä Elli Suonpäähän.

 

Järjestöhaasteen aikataulut

  • Haaste kestää viikot 10-16.
  • Webinaarikoulutus 12.3. klo 10-12.
  • Päätöstilaisuus 23.4. klo 10-12

Tiimit saavat tarkemmat aikataulut Järjestöhaasteen välitsekeistä haasteen alussa.