Millaista on humanistin työelämä vuonna 2020? Mitä erilaisia uramahdollisuuksia on olemassa? Miten yhdistää humanistinen ala ja yrittäjyys? Mistä kaikkialta voi saada apua oman työidentiteetin kehittämiseen?
Ajatuksiaan kertovat väitöstutkija ja vapaa kirjoittaja Lotta Aarikka sekä yrittäjä Karri Liikkanen. Lopuksi Terhi Meriläinen opastaa videotyöhakemuksen tekemisestä ja käyttämisestä työnhaussa. Luvassa on kiinnostavia puheita humanistien tulevaisuudesta, kannustusta oman jutun löytämiseen ja yhteisiä oivalluksia!
Humanisti 2020 -tapahtumat järjestetään Tampereella tiistaina 14.2. ja Helsingissä torstaina 16.2. klo 14–17. Helsingin tapahtuma striimataan suorana myös muualle Suomeen. Webinaariin ilmoittautuneille lähetetään linkki erikseen helmikuussa. Tilaisuuden aikana tarjolla on pientä syötävää, ja keskustelun jälkeen tietenkin jatkoillaan!
OHJELMA
13.45 Ilmoittautuminen
14.00 Alkusanat
14.05–14.35 Lotta Aarikka
Humanistien työura ja alaidentiteetti: Tunne vahvuutesi ja seikkaile!
14.35–15.05 Karri Liikkanen
Humanistien erilaiset uramahdollisuudet: yrittäjyys ja palkkatyö
15.05–15.50 Kahvitauko
15.50–16.50 Terhi Meriläinen
Videotyöhakemuksen tekeminen ja käyttäminen työnhaussa. Miten oppia sanallistamaan ja tiivistämään oma osaaminen?
16.50–17.00 Tapahtuman päätös
Tapahtuma on avoin kaikille KAJ:n, Kumulan, MAL:in, Specian, TAKU:n ja Viestin jäsenille! Voit tuoda mukanasi yhden kaverisi, joka ei ole jäsen.
Ilmoittautuminen tapahtumaan on alkanut! Ilmoittautumaan pääset linkin kautta: https://my.surveypal.com/
Humanisti 2020 -tapahtumat järjestävät humanistisia aloja edustavat ammattijärjestöt:
– Käännösalan asiantuntijat KAJ ry
– Kuntien asiantuntijat Kumula ry
– Museoalan ammattiliitto MAL ry
– Specia – Asiantuntijat ja ylemmät toimihenkilöt ry
– Taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö TAKU ry
– Viestinnän asiantuntijoiden ammattijärjestö Viesti ry